Czy kawa rozpuszczalna jest niezdrowa?

Czy kawa rozpuszczalna jest niezdrowa?

Czy spożywanie kawy w ogóle jest zdrowe?
Tak, ale w umiarkowanych ilościach!

Z badań prowadzonych na przełomie kilkudziesięciu lat wynika, że spożywanie kawy w ilości 3-4 filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko śmierci o 17 %, a jeżeli mówimy o śmierci z powodu chorób układu krążenia to ryzyko to zmniejsza się nawet o 19 %!
W przypadku zgonów spowodowanych chorobą nowotworową spadek wynosi 18 % w stosunku do osób nie pijących kawy.

Jak to jest z kawą rozpuszczalną?
Mówi się, że kawa rozpuszczalna jest chemiczna i oczywiście jest to prawdą, ponieważ składa się ona, tak jak każdy inny produkt spożywczy, z substancji chemicznych, ale jeśli chodzi o szeroko pojmowaną chemię to jak się okazuje, nie ma tutaj krzty prawdy.

Dlaczego?
Sposób pozyskiwania kawy rozpuszczalnej należy do procesów fizycznych, nie zaś chemicznych.

Co to jest akrylamid i w której kawie występuje go najwięcej?
Akrylamid jest to rakotwórcza i neurotoksyczna substancja powstająca pod wpływem obróbki termicznej, w tzw. reakcjach Maillarda. Największy udział w ogólnym spożyciu akrylamidu mają frytki (16–30%), chipsy (6–46%), kawa (13–39%), ciasta, ciastka i herbatniki (10–20%) oraz pieczywo (10–30%).
Akrylamid występuje w największych ilościach w substytutach kawy, a więc podawanych najczęściej dzieciom kawach zbożowych!
Znacznie mniejsze jego ilości znajdują się w kawach ziarnistych i rozpuszczalnych (przy czym w kawie ziarnistej jest go dwukrotnie mniej w stosunku do kawy rozpuszczalnej).

Czy zatem akrylamid w kawie stanowi niebezpieczeństwo?
Dawki akrylamidu spożywane wraz z kawą, czy to rozpuszczalną czy ziarnistą są zbyt małe, aby zwiększyć ryzyko nowotworu, a dodatkowo, jak już wcześniej wspomniałam, kawa zawiera substancje działające przeciwnowotworowo, więc nie ma się czego obawiać.
Należałoby raczej zrezygnować z innych wymienionych produktów, takich jak frytki, chipsy, herbatniki czy ciastka, których spożycie nie wiąże się z żadnym działaniem ochronnym dla organizmu.

Czy kawa rozpuszczalna traci prozdrowotne właściwości w związku z tym, że jest produktem bardziej przetworzonym w stosunku do kawy ziarnistej?
Nie, ponieważ właściwości chemiczne kawy rozpuszczalnej nie zmieniają w czasie procesu produkcji. Ponadto, okazuje się, że potencjał oksydacyjny kawy rozpuszczalnej może być nawet większy w porównaniu z kawą ziarnistą, co można uznać za dodatkowy plus.

Czy wszyscy bez względu na płeć i stan fizjologiczny możemy pić kawę?
Kawa nie jest polecana wszystkim, a przynajmniej nie w pewnych stanach fizjologicznych, a mówię tu dokładnie o kobietach w ciąży.
W tym przypadku, należy zredukować przyjmowaną dawkę kofeiny do maksymalnie 200 mg/dzień (jedna porcja kawy parzonej wrzątkiem zawiera od 36 do 74 mg, a kawy parzonej metodą ciśnieniową 100-150 mg). Nadużywanie może bowiem zwiększyć ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego i spowodować obniżenie urodzeniowej masy ciała noworodka.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *