Dieta sokowa – dobry sposób na detoks i oczyszczenie organizmu?

Dieta sokowa – dobry sposób na detoks i oczyszczenie organizmu?

Detoks przed świętami, po świętach, na wiosnę, na lato… Diety detoksykujące, oczyszczające, odtruwające są ostatnio bardzo popularne, ale czy faktycznie ma to swoje poparcie w nauce?

Po pierwsze, jeśli czytasz to będąc w domu lub pracy, nie na Oddziale Toksykologii, to problem zatrucia Ciebie nie dotyczy.
A jeśli nadal niepokoi Cię Twój stan zdrowia i samopoczucie to po prostu udaj się do lekarza.

Dlaczego głodówki i bardzo niskokaloryczne diety na bazie soków nie są dobrym pomysłem?
❎Toksyny kumulują się w tkance tłuszczowej (diety sokowe zawierają do 800 kcal, co powoduje spadek masy ciała na skutek obniżenia poziomu tkanki tłuszczowej oraz uwolnienie przy tym substancji szkodliwych do krwi, co jest udowodnione naukowo).
➡️ Wniosek? Diet tego typu na pewno nie możemy stosować w celu oczyszczenia organizmu.
✅Oczywiście, w przypadku nadwagi czy otyłości, nie należy zamartwiać się skutkami ubocznymi niskokalorycznej diety w postaci uwolnienia toksyn do krwi, ponieważ pozostawanie w takim stanie wiąże się ze znacznie większym ryzykiem.
❎Należy natomiast pamiętać, że dieta sokowa jest dietą bardzo niskokaloryczną, restrykcyjną, ubogą w żelazo, magnez, wapń, jod, cynk i kwasy omega-3.
❎Musimy mieć świadomość, że stosując się do jej zaleceń, doprowadzamy do głębokiego niedoboru białka i tłuszczu w organizmie, spadku beztłuszczowej masy ciała oraz podstawowej przemiany materii. A tego można by uniknąć stosując dietę ubogoenergetyczną, ale dopasowaną do indywidualnych potrzeb, bogatą we wszystkie składniki odżywcze, mineralne i witaminy.
❎Ostatecznie, dieta taka zwiększa ryzyko infekcji, zaburzeń hormonalnych, w tym zaburzeń miesiączkowania, kontuzji, złamań, omdleń oraz ogólnego rozbicia czy bólów głowy (nie tłumacz sobie powyższych objawów tzw. “oczyszczaniem się organizmu”, ponieważ z oczyszczaniem nie ma to nic wspólnego). Pomimo, iż może wpłynąć na zwiększenie spożycia warzyw w dłuższej perspektywie czasu, to poza tym nie uczy żadnych, prawidłowych nawyków żywieniowych.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na zgubieniu zbędnych kilogramów lub “detoksie”, nie myśl o głodówkach, dietach sokowych czy innych eliminujących pewne grupy produktów. Diety tego typu mogą jedynie narobić Ci problemów.
Nie ma również podstaw naukowych, które potwierdzałyby skuteczność diet sokowych w kontekście odtruwania organizmu.
Postaw na zbilansowane, zdrowe odżywianie uwzględniające spożycie ryb do 2-3 razy w tygodniu (oprócz omega-3 ryby również są źródłem dioksyn, których nadmierne spożycie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór). Ogranicz potrawy smażone, grillowane oraz produkty wędzone do minimum. Do swojej diety możesz włączyć dodatkowo kolendrę, która na pewno Ci nie zaszkodzi, a badania na zwierzętach dowiodły, że obniża ilości kadmu oraz rtęci w pewnych tkankach organizmu.
Wskazówka ➡️ Pamiętaj, aby szerokim łukiem omijać suplementy o działaniu “odtruwającym”, ponieważ do tej pory ich skuteczności nikt nie potwierdził.